წილკანში ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო დღე აღინიშნა
22 მაისს გაეროს ეგიდით ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო დღე აღინიშნება, რომლის მიზანიც ბიომრავალფეროვნების კუთხით ცოდნის ამაღლება და ცნობიერების გაზრდაა.
საქართველო ტრადიციულად შეურთდა ამ დღის აღნიშვნას და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთწლოვანი კულტურების საკვლევ-სადემონსტრაციო წილკნის ბაზაზე, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ბიოაგროწარმოების სამსახურის სპეციალისტებმა, ადგილობრივ ფერმერებს ბიომემცენარეობისა და ბიომეცხოველეობის თემაზე სემინარი ჩაუტარეს.
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა წილკნის ბაზაზე გაშენებული ბიონაკვეთები დაათვალიერეს და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მუშაობას გაეცნენ.
სემინარს სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, იური ნოზაძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ლევან უჯმაჯურიძე, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. მათ საქართველოში ბიომეურნეობის განვითარებაზე, სახელმწიფოსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობაზე, მათ როლსა და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრეს.
„საქართველო არის ნიადაგური და კლიმატური პირობებით მრავალფეროვანი, რაც ხელს უწყობს ბიომრავალფეროვნებას. საქართველოში იწარმოება სოფლის მეურნეობის თითქმის ყველა პროდუქცია, ეს იქნება მარცვლეული, პარკოსანი, ბაღჩეული, თუ ხეხილოვანი კულტურა. სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი მუშაობს ყველა მიმართულებით, იმისთვის, რომ აღადგინოს ქართული ენდემური ჯიშები“, - აღნიშნა იური ნოზაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ბიომრავალფეროვნების დღე 1993 წლიდან მთელს მსოფლიოში აღინიშნება. 2017 წელი, გაეროს მიერ, ბიომრავალფეროვნებისა და მდგრადი ტურიზმის წლად არის გამოცხადებდული.

International Day of Biodiversity was celebrated in Tsilkani
The International Day of Biodiversity is celebrated on the 22nd of May under the auspices of the United Nations, aiming to raise awareness of biodiversity and increase consciousness.
Georgia traditionally joined this day by holding the seminar on bio-plant growing and bio-animal breeding for local farmers on the basis of the research-demonstrative base of the Scientific-Research center of Agriculture in Tsilkani. The seminar was conducted by the specialists of the division of organic farming.
Within the framework of the meeting, participants viewed the planted bio-plots on the base of Tsilkani and got acquainted with the work of the Scientific-Research Center of Agriculture.
The seminar was attended by the Deputy Minister of Agriculture Iuri Nozadze, by the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture – Levan Ujmajuridze and the representatives of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Academy of Agricultural Sciences of Georgia. They discussed the development of organic farming in Georgia, involvement of state and international organizations, their role and planned projects.
,,Georgia is a country with a variety of the soil and climatic conditions that contributes to biodiversity. Almost all agricultural products are produced in Georgia, like cereals, legumes, horticultural or fruit cultures. The Scientific-Research center of Agriculture works in all directions to restore Georgian endemic varieties’’ – said Iuri Nozadze.
It should be noted that Biodiversity Day is celebrated all over the world since 1993. 2017 is declared as a year of biodiversity and sustainable tourism by the United Nations.