სანერგე მეურნეობების სტანდარტებთან შესაბამისობის დადგენის პროცესი მიმდინარეობს
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თესლისა და სარგავი მასალების სტანდარტებისა და სერტიფიცირების კვლევის სამსახურის წარმომადგენლებმა შიდა ქართლში, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის დადგენის მიზნით, სანერგე მეურნეობები დაათვალიერეს.
კვალიფიციურობის დადგენის შემდეგ, სანერგე შეძლებს სერტიფიცირების პროცესში ჩართვას, რომელიც ნებაყოფლობითია და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი უფასოდ ახორციელებს. სპეციალისტების მიერ ჩატარებული საველე ინსპექტირებისა და ლაბორატორიული ანალიზების შედეგებზე დაყრდნობით, სარგავი მასალის ჯიშობრივი ხარისხის დამადასტურებელი სერტიფიკატი გაიცემა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობამ მოიწონა კანონპროექტი „სავალდებულო სერტიფიცირებას დაქვემდებარებული სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების გასავრცელებლად დაშვებისა და მეთესლეობის შესახებ”, რომელიც მისაღებად საქართველოს პარლამენტშია გადაგზავნილი.
აღნიშნული კანონპროექტი მიზნად ისახავს თესლისა და სარგავი მასალის დაცვის სფეროში სახელმწიფო რეგულირების ერთიანი პრინციპების განსაზღვრას, ბაზარზე ხარისხიანი თესლისა და სარგავი მასალის განთავსების უზრუნველყოფას და არეგულირებს სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების რეგისტრაციასთან, თესლისა და სარგავი მასალის წარმოებასთან, გადამუშავებასთან, სერტიფიცირებასთან, შენახვასთან, რეალიზაციასთან, მიკვლევადობასთან და ადგილობრივ და იმპორტირებულ თესლსა და სარგავ მასალასთან დაკავშირებულ საკითხებს.

Nursery farms’ process of establishing compliance with standards
The representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture’s division of standardization and certification for planting and seedling materials viewed the nursery farms with the purpose to determine a compliance with international standards.
After establishing the qualification, the nursery will be able to engage in the certification process, which is voluntary and the Scientific-Research Center of Agriculture makes it without payment. Based on the results of field inspection and laboratory analyzes conducted by specialists, the certificate confirming the quality of the planting materials will be issued.
It should be noted that Government of Georgia approved the draft law on the ,,access and methodology of agricultural crops for distribution and must be subject to mandatory certification’’, which is sent to the Parliament of Georgia for acceptance.
The above-mentioned draft law is designed to determine the joint principles in the protection area of the seedling and planting materials, which provides the provision of quality seeds and materials on the market and regulates the registration of agricultural crops, production, processing, certification, storage, realization with local and imported seeds and planting materials.