დადგენილება სურსათში ინდუსტრიული ტრანსიზომერული ცხიმების შემცველობის ნორმის შესახებ ძალაში 2017 წლის 1 აგვისტოდან შედის
სოფლის მეურნეობის სამინისტრის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რისკის შეფასების სტუქტურებმა 2015 წელს განახორციელეს პროექტი „ინდუსტრიული ტრანსიზომერული ცხიმების ადამიანის ჯანმრთელობაზე მავნე ზემოქმედების გავლენის ალბათობისა და სიმძიმის შეფასება“. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, შემუშავდა სამეცნიერო დასკვნა და რეკომენდაციები, რის საფუძველზეც მთავრობის 2016 წლის 13 ივნისის №262 დადგენილებით განისაზღვრა სურსათში ინდუსტრიული ტრანსიზომერული ცხიმების შემცველობის ნორმა (100 გ მცენარეულ ცხიმში არ უნდა აღემატებოდეს 2 გ-ს, ჩვილ ბავშვთა და სკოლამდელი ასაკის ბავშვთა კვებისათვის განკუთვნილი სურსათი არ უნდა შეიცავდეს ტრანსცხიმს), რომელიც ძალაში 2017 წლის 1 აგვისტოდან შედის.
სურსათში ინდუსტრიული ტრანსიზომერული ცხიმების შემცველობის და მისი მავნე ზეგავლენის განსაზღვრის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რისკის შეფასების სამსახურის და რისკის შეფასების სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს წარმომადგენლები კოპენჰაგენის უნივერსიტეტის კლინიკური ბიოქიმიის დეპარტამენტის ლაბორატორიის უფროსს, დანიის ნუტრიციის საბჭოს ვიცეპრეზიდენტს, სტინ სტენდერს შეხვდნენ და სურსათში ტრანსცხიმების შემცველობის კუთხით არსებული პრობლემები და მისი გადაჭრის გზები განიხილეს.
აღსანიშნავია, რომ დანილმა მეცნიერმა, სტინ სტენდერმა ტრანსიზომერული ცხიმის, როგორც ადამიანის ჯანმრთელობისთვის პოტენციური საფრთხის შემცველი ქიმური ნივთიერების უარყოფითი ზეგავლენა შეისწავლა. აღნიშნული მიმართულებით, მას ევროპის სხვადასხვა ქვეყნის სამომხმარებლო ბაზარზე არაერთი კვლევა აქვს ჩატარებული. სტინ სტენდერმა საქართველოს სამომხმარებლო ბაზარზე ტრანსცხიმების შემცველობის დადგენის მიზნით, სურსათის ნიმუშები აიღო. ამ კვლევის შედეგს დიდი მნიშვნელობა ექნება საქართველოში სურსათში არსებულ ტრანსცხიმებთან დაკავშირებული რისკების თავიდა აცილების სამომავლო ღონისძიებების განსაზღვრაში.
ვიზიტის ფარგლებში, სტინ სტენდერმა საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიაში სემინარი გამართა თემაზე - „ინდუსტრიულად წარმოებული ტრანსცხიმის საზიანო ზემოქმედება კარდიოვასკულარულ სისტემაზე და ტრანსცხიმები პოპულარულ სურსათში“.

The decree about the norm of the content of industrial trans-isomer fats will enter into force from August 1, 2017
In 2015, The Risk Assessment structures of the Scientific-Research Center of Agriculture implemented a project: ,,The assessment of human health exposure to industrial trans-isomer fats’’. In connection with this issue, the scientific conclusion and recommendations have been elaborated, according to the Government Decree No. 262, June 13, 2016, the standard of the industrial trans-isomer fats’ content in food was defined (in 100 g of vegetable fat should not exceed 2 g and in food which is produced for infant and child under school age should not contain trans fats at all), which will enter into force from August 1, 2017.
Due to the importance of determining industrial trans-isomer fats in the food and its harmful effects, the representatives of the Risk Assessment division of the Scientific-Research Center of Agriculture and Risk Assessment Scientific-Consultation Council met with the head of the Laboratory of Clinical Biochemistry department of Copenhagen University, Vice president of Danish Nutrition Council – Steen Stender and discussed the content of trans fats, the issues related to these problems and the ways of solving it.
It should be noted that Daniel scientist, Steen Stender, studied the negative effect of the chemical substances in trans-isomer fat, as a potential threat to the human health. In this regard, he has conducted a number of researches on the consumer market of different countries of Europe. Steen Stender has taken food samples for determining the content of trans-isomer fats in Georgia’s consumer market. The outcome of this study will be of great importance in determining the future risks related to trans-isomer fats and the events, which will be held in future.
In the frames of the visit, Steen Stender held a seminar at the Academy of Agricultural Sciences of Georgia on the theme: ,, The harmful effects of the industrially produced trans-fats and their influence on cardiovascular systems and trans-isomer fats in popular foods’’.