ფერმერები ბოსტნეულის მოვლა-მოყვანის საკითხებზე 2 კვირიანი გადამზადების კურსს გადიან
საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტის ფარგლებში, ბოსტნეული კულტურების მოვლა-მოყვანის საკითხებზე ფერმერების გადამზადება გრძელდება. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და ჩინური კომპანიის „ჰუნანი“ სოფლის მეურნეობის ჯგუფის წარმომადგენლებმა რუსთავსა და მარნეულში 35-მდე ფერმერს, დაინტერესებულ პირსა და აგრარული მიმართულების სტუდენტს მზის სათბურების მშენებლობის სპეციფიკა, დახურულ გრუნტში ბოსტნეულის მოყვანა და მყნობის ახალი ტექნოლოგიები გააცნეს.
პროექტის ფარგლებში საქართველოში 2 კვირიანი ტრენინგი 400-მა, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში კი 50-მა ფერმერმა უკვე გაიარა. საქართველოში, რიგით მე-12 ტრენინგი სექტემბერშია დაგეგმილი. მონაწილეობის სურვილის შემთხვევაში ფრემერებმა ონლაინ რეგისტრაცია სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის facebook გვერდზე უნდა გაიარონ.
პროექტის ფარგლებში, ჩინეთის ჰუნანის სოფლის მეუნეობის ჯგუფმა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის კუთვნილ 5 ჰექტრამდე მიწის ფართობზე, ახალი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი მზისა და ერთსივრციანი 6 დიდი და 27 პატარა სათბური ააშენა, რომელიც სამეცნიერო დანიშნულებისაა. პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში სასათბურე მეურნეობების განვითარებას და საწარმოო პოტენციალის ზრდას.
ბოსტნეულის წარმოებასთან დაკავშირებით ჩინეთთან ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტი საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის 2014 წლის 15 იანვარს გაფორმდა. პროექტისათვის 20 მილიონი იუანი (3 მილიონი ამერიკული დოლარი) განისაზღვრა.

Farmers are trained a 2-week training course on vegetable care-cultivation
Within the framework of the project - Technical Cooperation between the Governments of People’s Republic of China and Georgia, the training of farmers on vegetable care-cultivation continues. The representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture and Chinese company ,,Hunan’’ have informed up to 35 farmers in Rustavi and Marneuli regarding specifics of the construction of solar greenhouses, the introduction of the new technologies on vegetable care-cultivation in the closed ground.
Within the framework of the project, 400 farmers in Georgia and 50 farmers in the People’s Republic of China have already passed 2-week trainings. In Georgia, the tenth trainings are planned in September. In case of the desire to participate, the farmers will have to register online on the Facebook page of the Scientific-Research Center of Agriculture.
Within the framework of the project, Hunan Agriculture Group has built 6 large and 27 small greenhouses on the area belonging to the Scientific-Research Center of Agriculture up to 5 hectares. Greenhouses are equipped with new technologies and are designed for scientific purposes. The project aims at developing greenhouse farms in Georgia and potential production increases.
The Technical Cooperation project between the Governments of People’s Republic of China and Georgia was signed on 15 January 2014. 20 million yuan (3 million US dollars) was determined for the project.