„მე მჯერა, რომ ქართული ღვინო დაიპყრობს მსოფლიოს“ - მსოფლიოში ცნობილი მთამსვლელი, რეინოლდ მესნერი ჯიღაურას ბაზას ეწვია
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზას მსოფლიოში ცნობილი მთამსვლელი, მწერალი და მოგზაური რეინოლდ მესნერი ესტუმრა. სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კველვითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ სტუმარს ვაზისა და ხეხილის საკოლექციო ნარგაობები დაათვალიერებინეს, ქართული ღვინის დაყენების მეთოდები და მევენახეობა-მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციები გააცნეს. მსოფლიოში პირველმა მთამსვლელმა იშვიათი ქართული ვაზისგან დაყენებული ღვინოებიც დააგემოვნა.
„საქართველოში ჩამოსვლამდე გაგონილი მქონდა ქართული ღვინის შესახებ. როგორც კი მომეცა შესაძლებლობა, ჩამოვედი საქართველოში და გაოცებული დავრჩი. ამბობენ, ღვინო სათავეს სამხრეთ იტალიიდან იღებს. მე ვაყენებ ღვინოს და მჯერა, რომ ღვინო სათავეს საქართველოდან იღებს და აქედან გავრცელდა მთელს მსოფლიოში. თქვენს ქვეყანას დიდი პოტენციალი და ღვინის დიდი კულტურა აქვს. მე მჯერა, რომ ქართული ღვინო დაიპყრობს მსოფლიოს. მე მომწონს კლასიკური წითელი ღვინო, ზოგჯერ ვსვამ თეთრსაც, მაგრამ წითელი ღვინო არის ჩემი საყვარელი სასმელი, “ - აღნიშნა რეინოლდ მესნერმა.
რეინოლდ მესნერი საქართველოში მთის კურორტების პოტენციალის გასაცნობად ჩამოვიდა. მსოფლიოში ცნობილმა მთამსვლელმა 1980 წელს ევერესტი ჟანგბადის აპარატის გარეშე დაიპყო, ის პირველია, რომელმაც მარტომ გადაკვეთა ანტარქტიდა, გრენლადია და გობის უდაბნო. გამოქვეყნებული აქვს 80-ზე მეტი წიგნი, რომელშიც თავის მოგზაურობასა და თავგადასავლებს აღწერს.

,,I believe that Georgian wine will conquer the world’’ – the world’s famous mountaineer Reinhold Messner visited Jigaura base
The famous mountaineer, adventurer, explorer and author Reinhold Messner visited at the demonstrative plot of LEPL Scientific-Research center of Agriculture –Jigaura. The Deputy Minister of the Ministry of Agriculture, Iuri Nozadze and the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze made a tour for a guest with the purpose of sightseeing the vineyards and fruit collections.
,,I have confessed that I have heard about Georgian wine before coming here. I came at the first possibility I was amazed that bare original called south Italian wine I am not from south Italia, but North Italia. I myself make a lit bit of wine but now I believe that wine catches from Georgia and it spread all over the world. You have great potential and great culture in wine and I am sure you wine conquer the world. I like classical red wine sometime a lit bit white wine. Red wine is my favorite, it is strong, not sweet, not changed any tracks’’, – noted Reinhold Messner.
Reinhold Messner arrived in Georgia to get acquainted with the potential of mountain resorts in Georgia. In the 1980s, the world’s famous alpinist made the first ascent of Mountain Everest without supplement of oxygen, he was the first one who cross Antarctica, Greenland and Gobi’s desert. He has published more than 80 books in which he describes his journeys and adventures.