დედოფლისწყაროში „მინდვრის დღეები 2017“ გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დედოფლისწყაროს ბაზაზე „მინდვრის დღეები 2017“ გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურების წარმომადგენლებმა და ფერმერებმა ბაზაზე არსებული მარცვლოვანი კულტურების ექსპერიმენტული ნაკვეთი დაათვალიერეს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახური ინტენსიური ტიპის ხორბლის ჯიშების შექმნასა და გავრცელებაზე მუშაობს. ამ ეტაპზე გამოყვანილია და გასავრცელებლად შერჩეულია რბილი ხორბლის 8 პერსპექტიული ჯიში.
„მინდვრის დღეები 2017“ ფარგლებში, ფერმერებმა მოსავლის აღებაში უშუალო მონაწილეობა მიიღეს. მათთვის საინტერესო ჯიშის შერჩევის შემთხვევაში, მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახური ფერმერებს სათესლე მასალით უზრუნველყოფს.
სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში გამოყვანილი ყველა ახალი ჯიში გვალვაგამძლეობით, დაავადებებისა და მავნებლების მიმართ გამძლეობით გამოირჩევა; ვარგისია მექანიზებული აღებისათვის, ხასიათდება მაღალხარისხიანობითა და მაღალმოსავლიანობით. აღსანიშნავია, რომ დედოფლისწყაროს ბაზაზე მოსავლიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ახალმა ჯიშმა „LG-43” (1 ჰექტარზე 5,5 -5,7 ტონა) აჩვენა.
„მინდვრის დღეების 2017“ ფარგლებში, სელექციური ნათესების ამღები კომბაინიც გამოსცადეს, რომელიც სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) უსასყიდლოდ გადასცა.

"Field days 2017" was held in Dedoplistskaro
"Field days 2017" was held at the Dedoplistskaro base of the Scientific-Research Center of Agriculture. Within the scope of the event, representatives of the information-consulting services of the Ministry of Agriculture and farmers viewed the experimental plot of cereal crops on the base.
The Research division of Cereal Crops of the Scientific-Research Center of Agriculture works on the creation and dissemination of intensive wheat varieties. At this stage, 8 prospective varieties of soft wheat are selected for distribution.
Within the "Field days 2017", farmers took direct participation in harvesting. In case of selection of interesting varieties, the Research division of Cereal Crops of the Scientific-Research Center of Agriculture will provide farmers with seed material.
All new varieties brought out in the Scientific-Research Center of Agriculture are durable, resistant to diseases and pests; suitable for mechanized recovery, characterized by high quality and high voltage. It is noteworthy that the highest rate of yield at Dedoplistskaro base has shown the new breed "LG-43" (5, 5 – 5, 7 tons per hectare).
Within the "Field days 2017", Selective Crops’ Combine has been tested, which is a gift of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) for the Scientific-Research Center of Agriculture.