სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ჩინეთის რესპუბლიკასთან მასშტაბური პოექტის მეორე ფაზის განხორციელებას იწყებს
ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ, ჰუნანის პროვინციის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის უფროსის მოადგილესთან, იუ ქსიონგსთან, ამავე პროვინციის თანამედროვე სასოფლო-სამეურნეო მრეწველობის აღმასრულებელ დირექტორთან, ქსუ ვეისთან და სოფლის მეურნეობის კორპორაციის გენერალურ დირექტორთან, ჟოუ ჟონგლინთან გამართულ შეხვედრაზე ერთობლივი მასშტაბური პროექტის „სასათბურე ბოსტნეულის წარმოება“ პირველი ფაზა შეაჯამეს და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.
აღნიშნული პროექტი ჩინეთის სახალხო რესბუბლიკის „ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფთან“ ერთად ხორციელდება. პროექტის პირველი ფაზა მიმდინარე წლის ოქტომბრის ბოლოს მთავრდება. შეხვედრაზე მხარეებმა პროექტის მეორე ფაზის დეტალები განიხილეს, რაც მარნეულსა და წყალტუბოში მზის სათბურების მშენებლობას გულისხმობს.
„პროექტის პირველი ფაზა წარმატებით დასრულდა. ჩინელმა კოლეგებმა გამოთქვეს პროექტის გაგრძელების სურვილი, რაც მისასალმებელი ფაქტია. პროექტის მეორე ფაზის ფარგლებში სასათბურე მეურნეობას სამაცივრე მეურნეობაც დაემატება, რაც მნიშვნელოვანია, რათა ღირებულებათა ჯაჭვის მთელი ციკლი შეიკრას. აღსანიშნავია, რომ ჩინურმა მხარემ შეხვედრაზე შემოგვთავაზა ქართველ ფერმერებისთვის შევქმნათ ერთობლივი თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების ცენტრი“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
ქართული დელეგაციის შემადგენლობაში იმყოფებოდნენ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომლებიც, რომლებმაც „ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფის“ მიერ ორგანიზებული ორკვირიანი ტრენინგი სოფლის მეურნეობის პროდუქტთა შენახვა-გადამუშავების, ახალი ტექნოლოგიების დანერგვისა და ბოსტნეული კულტურების მოვლა-მოყვანის საკითხებზე გაიარეს. ტრენინგის მონაწილეებმა სათბურები, ლაბორატორიები, ჩაის და აბრეშუმის ფაბრიკები, ასევე ჩაის და ბამბუკის პლანტაციები დაათვალიერეს.
„პროექტი, რომელსაც ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფი საქართველოში ახორციელებს მრავალკომპონენტიანია - მოიცავს როგორც ტექნიკურ მხარეს, ასევე საგანმანათლებლო მიმართულებას და საქართველოში აგრარაულ დარგში ახალი ტექნოლოგოების დანერგვას ითვალისწინებს.“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა, ლევან უჯმაჯურიძემ.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ჩინურ კომპანიასთან „ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფი“ ერთად 2014 წლიდან მასშტაბურ პროექტს „სასათბურე ბოსტნეულის წარმოება“ ახორციელებს. პროექტის ფარგლებში, მარნეულის მუციპალიტეტის სოფელ შულავერში, ჰუნანის სოფლის მეურნეობის ჯგუფმა, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის კუთვნილ 5 ჰექტრამდე მიწის ფართობზე მზის და ერთსივრციანი 6 დიდი და 27 პატარა, ახალი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი სათბური ააშენა, რომელიც სამეცნიერო-კვლევითი დანიშნულებისაა.

LEPL Scientific-Research Center of Agriculture launches the second phase of a large project with the Republic of China
The Deputy Minister of Agriculture, Iuri Nozadze and Director of the LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze and Deputy Head of the Hunan Agricultural Committee Yu Xiong and the Executive Director of the Modern Agricultural Industry at the same province, Xu Weiss and General Director of Agriculture Corporation, Zhou Zhonglin, summarized the first phase of a large-scale, joint project ,,Cultivation of Greenhouse Vegetables’’ and had a discussion about future plans.
The above-mentioned project is being implemented together with ,,Hunan Agriculture Group’’. The first phase of the project ends at the end of October. At the meeting, the sides discussed details of the second phase of the project, which means the construction of solar greenhouses in Marneuli and Tskaltubo.
,,The first phase of the project has been successfully completed. The Chinese colleagues expressed their desire to continue the project, which is a welcome fact. Within the second phase of the project cold storage will be added to greenhouse farms, which is important for the entire cycle of value chain. It is noteworthy that the Chinese side offered us the opportunity to create a joint, modern technological and innovation Center for Georgian Farmers’’ – said Iuri Nozadze, Deputy Minister of Agriculture.
The Georgian delegation was composed from the employees of the Scientific-Research Center of Agriculture, who participated in a two-week training program on storing and processing of agricultural products, on the introduction of new technologies and concerning the cultivation of vegetable crops, organized by Hunan Agriculture Group. The participants of the program visited greenhouses, laboratories, tea and silk plants and bamboo plantations.
,,The project, which is implemented by the Hunan Agriculture Group in Georgia, consists of several components – includes both technical and educational directions and considers to introduce the new technologies in the agrarian sector’’ – stated Levan Ujmajuridze, Director of the Scientific-Research Center of Agriculture.
It should be noted that LEPL Scientific-Research Center of Agriculture together with Hunan Agriculture Group has been implementing a large project ,,Cultivation of Greenhouse Vegetables’’. Within the framework of the project, in a village Shulaveri of Marneuli Municipality, Hunan Agriculture Group, on 5 hectares of land area belonging to the Scientific-Research Center of Agriculture, constructed 6 large and 27 small greenhouses, equipped with new technologies, which are built for scientific-research purposes.