ფერმერებისთვის აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების გაცნობა გრძელდება
აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებები სამეგრელოს რეგიონის მარტვილის, სენაკის, აბაშის, ჩხოროწყოს და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტების ფერმერებს გააცნეს. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი მასშტაბური პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში სპეციალისტებმა ადგილობრივების ბაღები და ნაკვეთები დაათვალიერეს და თხილის ბაღის გაშენების, მარცვლოვანი კულტურების მოვლა-მოყვანის და დაავდებებთან ბრძოლის მეთოდებზე ინფორმაცია მიაწოდეს.
პროექტის „მობილური ექსტენცია“ ფარგლებში სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის და სოფლის მეურნეობის რეგიონული საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლებმა აგვისტოს თვეში სამეგრელოს ყველა მუნიციპალიტეტის და სოფლის ადგილობრივ ფერმერს დასავლეთ საქართველოში გავრცელებულ მავნებელთან დაკავშირებით კონსულტაციები გაუწიეს.
აღსანიშნავია, რომ აზიური ფაროსანას საწინააღმდეგოდ სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში პირველ ეტაპზე 53 ათასი ჰექტარი თხილის ფართობი მაღალი ხარისხის ბიფენტრინის ჯგუფის პრეპარატით შეწამლა. ღონისძიების მეორე ეტაპი ინტენსიურად მიმდინარეობს სამეგრელოს, იმერეთის და გურიის მუნიციპალიტეტების სოფლებში. მეორე ეტაპზე სულ 50 ათასი ჰექტრის დამუშავებაა დაგეგმილი.

Farmers get acquainted with measures to fight against Brown Marmorated Stink Bug
The measured to fight against brown marmorated stink bug were introduced to farmers in Martvili, Senaki, Abasha, Chkhorotsku and Tsalenjikha municipalities of Samegrelo region. Within the framework of the joint project ,,Mobile Extension’’ of the Ministry of Agriculture and LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, specialists visited the gardens and plots of the locals and provided information on the methods of fighting against pests and on the cultivation of cereal crops and hazelnut gardens.
Within the framework of the project ,,Mobile Extension’’, representatives of the Scientific-Research Center of Agriculture and employees of the Regional Information and Consulting Centers have consulted all local municipalities of Samegrelo and rural farmers in western Georgia in August.
It should be noted that the National Food Agency has been treated 53 thousand hectares of hazelnut growing areas on the first stage within the framework of the State Program with high quality bifenthrin group preparations. The second stage of the event is intensively underway in villages of Samegrelo, Imereti and Guria municipalities. At the second stage, it is planned to cultivate totally 50 thousand hectares.