ჯიღაურაში მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალის ფარგლებში მოსწავლეებს უმასპინძლეს
მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის, ჯიღაურას საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზაზე მოსწავლეებისა და სტუდენტებისთვის სოფლის მეურნეობის პროდუქტთა შენახვა-გადამუშავების მეთოდებსა და ფუნქიონალურ კვებაზე სემინარი გაიმართა. ახალგაზრდები კვების ფიზიოლოგიის ახალ მიმართულებას - ჯანმრთელობისთვის ფუნქციონალური კვლევის მნიშვნელობას გაეცნენ. თემის ირგვლივ ვიქტორინა გაიმართა.
მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებით უკვე მეორე წელია იმართება და მასში მონაწილეობას საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტები, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი და ბიბლიოთეკები იღებენ.
ფესტივალი 24 სექტემბერს გაიხსნა და 8 ოქტომბრამდე გაგრძელდება. ფესტივალის ფარგლებში, მოსწავლეებისთვის საჯარო ლექციები და სემინარები ჯიღაურასა და წილკნის საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზებზე ჩატარდება. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომლები მოსწავლეებისთვის თემატურ ექსპედიციასაც ჩაატარებენ.

International Festival of Science and Innovation in Jighaura
The seminar was held on the methods and preservation of agricultural products at the Scientific-Research Center of Agriculture’s demonstrative-research base of Jighaura, within the framework of International Festival of Science and Innovation. Young people have discovered a new direction of nutrition physiology – the importance of functional research for health. The quiz was held around the theme.
International Festival of Science and Innovation is organized by the Ministry of Education of Georgia for the second year and in it Georgian State and Private Universities participate, Georgian National Academy of Sciences, Scientific-Research Center of Agriculture, Georgian National Museum and Libraries as well.
The Festival will open on September 24 and will last until October 8. Within the framework of the festival, public lectures and seminars for students will be held on the demonstrative-research plots, at Jighaura and Tsilkani.