მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალის ფარგლებში „აგრარული მეცნიერების დღე“ გაიმართა
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომლებმა, მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სტუდენტებისთვის და დაინტერესებული პირებისთვის სემინარები ჩაატარეს. სემინარის ფარგლებში განიხილეს ზოოანთროპონოზური ინვაზიური დაავადებების ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა და მათი აღმძვრელებით ადამიანის დაავადების რისკ-ფაქტორები; თუთის აბრეშუმხვევიას გენოფონდის შენარჩუნების მნიშვნელობა და გაუმჯობესების ღონისძიებები; სარძეო და სახორცე მეძროხეობის განვითარების პერსპექტივები საქართველოში; ვირუსები უტევენ მოსავალს; აგროწარმოების კარგი პრაქტიკა - „GAP". მსმენელებს საშუალება ჰქონდათ მიეღოთ სრული ინფორმაცია აგრარულ დარგში მიმდინარე პოექტებისა და ინოვაციების შესახებ და გაცნობოდნენ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის საქმიანობას.
„აგრარული მეცნიერების დღის“ ფარგლებში ასევე გაიმართა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სასტენდო გამოფენები, სადაც სხვადასხვა ექსპონატთან ერთად წარდგენილი იყო სიმინდის ახალი ჯიში „სახამებლიანი შავი” და შვრიის ახალი ჯიში „არგო“.
მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალის ფარგლებში საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის წილკნის და ჯიღაურას ბაზებზე ასევე გაიმართა შემეცნებითი ტურები. ღონისძიების ფარგლებში მოსწავლეებმა და სტუდენტებმა კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიები დათვალიერეს და სემინარები „ნიადაგი და კლიმატის ცვლილება“; „მყნობის ტექნოლოგიის გამოყენება ბოსტნეულ-ბაღჩეულ კულტურებში“, „თხილის ბაღის აგროტექნიკა“; „თუთა ჩვენი მეგობარი“ მოისმინეს.
მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალი 24 სექტემბერს გაიხსნა და 8 ოქტომბრამდე გაგრძელდება. მასში მონაწილეობას საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტები, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი და ბიბლიოთეკები იღებენ.

,,Agrarian Science Day’’
The Scientists of the Scientific-Research Center of Agriculture held a seminar for students and interested persons at the Technical University of Georgia, within the scope of the International Festival of Science and Innovation. During the seminar the following themes were discussed: epidemiological condition of zooantroponozny invasive diseases, the importance of preserving the genitals of mulberry silk and improving measures; Prospects of the development for milk and meat directions in Georgia; Viruses attack harvest; Good practice of farming - ,,CAP’’. The listeners has the opportunity to get full information on the current trends and innovations in the field of agriculture and get acquainted with the activities of the Scientific-Research Center of Agriculture.
In the frames of ,,Agrarian Science Day’’ there were also the stand exhibitions made by the Scientific-Research Center of Agriculture, where together with various exhibits, the new corn variety ,,farinaceous black’’ and the new variety of oats ,,Argo’’ were presented.
The Cultural tours took place on the research bases of the Scientific-Research Center of Agriculture – Tsilkani da Jighaura. Within the scope of the event pupils and students visited the laboratories and listened to the seminars: ,,Soil and climate Change’’, Using grafting technologies in vegetable and horticultural crops’’, ’’Agro technique of hazelnut garden’’ and ’’Mulberry – our friend’’.
The International Festival of Science and Innovation has been opened on September 24 and will last until October 8. Georgian State and Private Universities, Georgian National Academy of Sciences and Academy of Sciences, LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, Georgian National Museum and Libraries take part in it.