სამცხე–ჯავახეთის რეგიონში კარტოფილის წარმოება მზარდი ტენდენციებით ხასიათდება
კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის (CIP) საქართველოს წარმომადგნელობა ოფიციალურად გაიხსნა. გახსნის ცერემონიალს სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, იური ნოზაძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე, ნოდარ ხატიაშვილი და კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის მთავარი ოპერაციული ოფიცერი, მაიკლ გერბა დაესწრნენ. საერთაშორისო ცენტრის რეგიონალურმა ლიდერმა ცენტრალურ აზიასა და კავკასიაში, რუსუდან მდივანმა, საქართველოს წარმომადგენლობის მნიშვნელობაზე, მათ მიერ განხორციელებულ პროექტებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
ღონისძიებაზე ყურადღება დაეთმო კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის თანამშრომლობის განხილვას, ერთობლივ პროექტებსა და საერთო ხედვებს. როგორც სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მეკარტოფილეობა საქართველოში პერსპექტიული დარგია და ამ მიმართულებით საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება, მნიშვნელოვანია.
აღსანიშნავია, რომ სამცხე–ჯავახეთის რეგიონში კარტოფილის წარმოება მზარდი ტენდენციებით ხასიათდება. წელს ფერმერებმა უხვი მოსავალი მიიღეს და მეზობელ ქვეყნებში, კარტოფილის ექსპორტის ოდენობაც გაზარდეს. საქართველოში კარტოფილის წარმოების დიდი წილი სამცხე–ჯავახეთის რეგიონზე მოდის და ქვეყნის მთლიან წარმოებაში 64%-ს შეადგენს, რაც კარტოფილის წარმოების მაღალი მაჩვენებელია. წელს ექსპორტზე გატანილმა კარტოფილმა 35 ათას ტონას გადააჭარბა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 7-ჯერ არის გაზრდილი. მაღალი ხარისხის პროდუქციაზე მოთხოვნა შიდა ბაზარზეც დიდია. ფერმერების თქმით, ექსპორტისა და შიდა ბაზარზე მოთხოვნის გაზრდას ფასების გაორმაგება მოყვა, რამაც მათი შემოსავალი 2–ჯერ გაზარდა.
რამდენიმე წელიწადში სერტიფიცირების სრულყოფილი სისტემა ამოქმედდება. კანონი თესლის სერტიფიცირების შესახებ უკვე ძალაშია და დაწყებულია რამდენიმე ფერმერული მეურნეობის ნებაყოფლობითი სერტიფიცირება. ეს კი, ფერმერებს ეხმარებათ, რომ ხარისხიანი სათესლე მასალა გამოიყენონ და ხარისხიანი პროდუქტიც მიიღონ.
ოფიციალური ნაწილის დასასრულს ავსტრიის განვითარების სააგენტოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა, გერჰარდ შაუმბერგერმა წარადგინა ავტრიის რესპუბლიკის მიერ დაფინანსებული პროექტი „საქართველოში სოფლად საარსებო საშუალებების გაძლიერება: ჯანსაღი თესლის წარმოების ინტეგრირებული მიდგომის დანერგვა კარტოფილის ადგილობრივი თესლწარმოების სისტემაში“. პროექტის ფარგლებში 14 ოქტომბრამდე გაიმართება ვორქშოფები, რომელსაც დარგის სპეციალისტები და მწარმოებლები დაესწრებიან.
კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის საქართველოს წარმომადგენლობის გახსის წინაპირობას 2016 წელს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გახდა. მემორანდუმის ფარგლებში ქვეყანაში მეკარტოფილეობის დარგში არსებულ პრობლემატიკაზე დაყრდნობით შემუშავდა ხუთწლიანი პროგრამა, რომელიც საქართველოში მეკარტოფილეობის დარგის განვითარებას შეუწყობს ხელს.
კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის წარმომადგენლობა საქართველოში გახდება რეგიონალური ოფისი, საიდანაც დაიფარება ცენტრალური აზიისა და კავკასიის ქვეყნები, კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრი საქართველოში დანერგავს კარტოფილის მოვლა-მოყვანის ინოვაციურ ტექნოლოგიებს და წარადგენს ახალ პერსპექტიულ ჯიშებს, აგრეთვე აამაღლებს მეკარტოფილეობის სექტორში მოღვაწე მეცნიერების, ფერმერების და მწარმოებლების ცოდნას.
კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრი წარმოადგენს სასოფლო-სამეურნეო კვლევების საერთაშირისო საკონსულტაციო ჯგუფის (CGIAR) წევრ საერთაშორისო ორგანიზაციას, რომელიც მისივე ინიციატივით 1971 წელს დაარსდა. კარტოფილის საერთაშორისო ცენტრის მისიაა ითანამშრომლოს პარტნიორებთან სასურსათო უსაფრთხოების მისაღწევად, შეჭირვებული მოსახლეობის დასახმარებლად და გენდერული თანასწორობის დასაცავად, სასოფლო-სამეურნეო კვლევევისა და ინოვაციების განვითარება-დანერგვის გზით.

Potato production in Samtskhe-Javakheti region is characterized by increasing tendencies
Georgian representation of the International Potato Center (CIP) has been officially opened. The Deputy Minister of Agriculture – Iuri Nozadze, Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture – Nodar khatiashvili and a Chief Operating Officer - Michael Gerba attended the opening ceremony. Regional Leader for Central Asia and the Caucasus, International Potato Center (CIP), Rusudan Mdivani spoke about the importance of Georgia’s representation, regarding their projects and plans.
The event was focused on the discussion of cooperation between International Potato Center and LEPL Scientific-Research Center of Agriculture, on the joint projects and common vision. As the Deputy Minister of Agriculture Iuri Nozadze noted, potato planting in Georgia is a perspective field and sharing international experience in this direction is important.
It should be noted, that potato production in Samtskhe-Javakheti region is characterized by increasing trends. This year farmers have received a lot of crops and in the neighboring countries, the potato export has been increased. A big share of potato production in Georgia comes to Samtskhe-Javakheti region and it is 64% of the country’s total production, which is a high rate of potato production. Potatoes exported this year exceeded 35 thousand tons, which is 7 times higher than the same period last year. The demand for high quality potato is also high on the local market. According to farmers, the demand for export and on the local market increased by doubling prices, which increased their income 2 times.
In a few years, a certification system will be launched. The law on Certification of Seeds is already in force and voluntary certification of several cooperative farms has begun. This helps farmers to use a quality seed material in order to get a high quality production.
At the end of the official part, Gerhard Schaumberger, Head of the Austrian Development Agency, presented the project ‘’Enhancing Rural livelihoods in Georgia: Introducing Integrated Seed health Approaches to Local Potato Seed Systems’’. Within the framework of the project, workshops will be held till the October 14th, which will be attended by industry experts and manufacturers.
The Memorandum of Understanding was signed between the Scientific-Research center of Agriculture and International Potato Center in 2016 and this became a precondition for opening the Georgian representation of the International Potato Center. Within the framework of the Memorandum, five years program was elaborated based on the existing problems in the field, which will contribute to the development of potato planting in Georgia.
The International Potato Center will become a regional office in Georgia, which will cover the Central Asia and the Caucasus countries. The International Potato Center in Georgia will introduce innovative technologies for potato care and present new perspective varieties, it will increase farmers and producers knowledge as well.
The International Potato Center is an international organization of the International Consulting Group of Agricultural Research (CGIAR), which was founded in 1971 by its initiative. The mission of the International Potato Center is to cooperate with partners in achieving food security, helping people who live in a poverty and protecting gender equality through the development and implementation of agricultural research and innovation.