ირანის ისლამური რესპუბლიკის კოოპერატივების, შრომისა და სოციალური კეთილდღეობის მინისტრის მოადგილე სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ესტუმრა
ირანის ისლამური რესპუბლიკის კოოპერატივების, შრომისა და სოციალური კეთილდღეობის მინისტრის მოადგილე, სეიდ ჰამიდ კალანთარმა, სოფლის მეურნეობის სამეცნეირო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილესთან, ნოდარ ხატიაშვილთან ერთად ერთწლოვანი და მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზები, წილკანსა და ჯიღაურაში დაათვალიერეს. მინისტრის მოადგილე ინ ვიტრო, ნიადაგის ნაყოფიერების კვლევის და თესლისა და სარგავი მასალების სტანდარტებისა და სერთიფიცირების კვლევის ლაბორატორიებს ესტუმრა და მათ მუშაობას გაეცნო.
სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილემ სტუმარს სოფლის მეურნეობის დარგში განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. მხარეებმა აკვაკულტურის მიმართულებით თანამშრომლობაზე გაამახვილეს ყურადღება. როგორც ნოდარ ხატიაშვილმა აღნიშნა, ტბორებსა და აუზებში თევზის მოშენების კუთხით, ირანს დიდი გამოცდილება აქვს, რომლის გაზიარებაც საქართველოში აკვაკულტურის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია.
სეიდ ჰამიდ კალანთარმა ჯიღაურას ბაზაზე გაშენებული ვენახისა და ხეხილის საკოლექციო ნაკვეთებიც დაათვალიერა, ქართული მეღვინეობის ისტორიას გაეცნო და იშვიათი ჯიშების ყურძენი დააგემოვნა.

Deputy Minister of Cooperatives, Labor and Social Welfare of the Islamic Republic of Iran has visited LEPL Scientific-Research Center of Agriculture
The Deputy Minister of Cooperatives, Labor and Social Welfare of the Islamic Republic of Iran, Seid Hamid Kalantari, along with Nodar Khatiashvili, the Deputy Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, visited the test-demonstration bases of the annual and perennial crops in Tsilkani and Jighaura. The Deputy Minister visited the laboratory soil fertility research, laboratory of virology and tissue Culture (in vitro) and laboratory of certified seeds and planting standards and certification.
The Deputy Director of the Scientific-Research Center provided the guests with information about the projects implemented and planned in the field of agriculture. The sides focused on cooperation in the direction of aquaculture. As Nodar Khatiashvili noted, Iran has great experience in fishing in the lakes and ponds, sharing which is important for the development of aquaculture in Georgia.
Seid Hamid Kalantari also viewed collections of vineyards and fruit trees on the bases of Jighaura, got acquainted with the history of Georgian wine and tasted rare grapes.