ფრანგი ექსპერტები სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების სერტიფიცირების პროცედურების გაუმჯობესებაში ჩაერთვებიან
მარცვლეული კულტურების სერტიფიცირების პროცედურების ფრანგული გამოცდილების გაზიარების მიზნით, საფრანგეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და თესლისა და სარგავი მასალის ეროვნული ინტერპროფესიონალური ჯგუფის (GNIS) მიწვევით, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნოდარ ხატიაშვილი და სტანდარტებისა და სერტიფიცირების სამსახურის თანამშრომლები ქალაქ პარიზში იმყოფებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებზე, ფრანგულმა მხარემ საქართველოს წარმომადგენლებს საფრანგეთში არსებული სერტიფიცირების სისტემა, ნაციონალური კატალოგი და კატალოგში ჯიშთა შეტანის წესის მარეგულირებელი დოკუმენტები გააცნო. შეხვედრებზე განიხილეს საქართველოში არსებული სერტიფიცირების სისტემაც.
აღსანიშნავია, რომ თესლისა და სარგავი მასალის ეროვნული ინტერპროფესიონალური ჯგუფის (GNIS) წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე, ფრანგი და ქართველი სპეციალისტები თანამშრომლობის სამომავლო გეგმებსა და ერთობლივი პროექტის განხორციელებაზე შეთანხმდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში გადაწყდა, რომ უახლოეს მომავალში საქართველოში ფრანგი ექსპერტები ჩამოვლენ, რომლებიც სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის სპეციალისტებთან ერთად იმ კანონქვემდებარე აქტების მომზადებასა და პროექტების შექმნაში ჩაერთვებიან, რომლებიც სასოფლო-სამეურნეო კულტურათა ჯიშების სერტიფიცირების პროცედურებს გააუმჯობესებს.

French experts will be involved in the improvement of certification procedures of agricultural crops
In order to share the French experience of certification procedures for cereal crops by the invitation of the French Ministry of Agriculture and the National Inter-professional Group of the Seeds and Planting Material (GNIS), Nodar Khatiashvili, deputy director of the Scientific-Research Center of Agriculture and employees of the division of standardization and certification visited Paris.
In frames of the visit, the French side introduced the Georgian side with certification system of France, the National Catalog and the documents regulating the rules of breeding in catalog. The certification system in Georgia was also discussed at the meetings.
It should be noted that at the meeting with the representatives of National Inter-professional Group of the Seeds and Planting Material (GNIS), French and Georgian specialists agreed on future plans of cooperation and implementation of joint project.
Within the framework of the visit it was decided that the French experts will arrive in Georgia in the nearest future and will be involved in the preparation and implementation of sub-legislative acts together with the experts of the Scientific-Research Center of Agriculture that will improve the certification procedures of agricultural cultures.