აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის სამეცნიერო-საკონსულტაციო ჯგუფი შეიქმნა
სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის გადაწყვეტილებით, აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების ეფექტიანობის გაზრდის მიზნით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი მავნებლის განადგურების მეთოდებზე მუშაობაში აქტიურად ჩაერთვება.
აღნიშნულის საფუძველზე, მავნე ორგანიზმების წინააღმდეგ ბრძოლის სამეცნიერო-საკონსულტაციო ჯგუფი შეიქმნა, რომელმაც აზიურ ფაროსანას ბიოლოგიური მტრის შესაძლო შემოყვანის საკითხი უნდა გამოიკვლიოს, ამ მიმართულებით სხვა ქვეყნების გამოცდილება გაიზიაროს და საქართველოს პირობებს მოარგოს. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ანასეულში, ნიადაგისა და სურსათის დიაგნოსტიკის ცენტრში დაიგეგმა ბიოლოგიური ლაბორატორიის მოწყობა, სადაც მეცნიერები აღნიშულ საკითხებზე იმუშავებენ.
სამუშაო-საკონსულტაციო ჯგუფში სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის, სურსათის ეროვნული სააგენტოს, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის და საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის სპეციალისტები არიან გაერთიანებული და მას სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ლევან უჯმაჯურიძე ხელმძღვანელობს.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, გურამ ალექსიძე, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ლევან უჯმაჯურიძე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილე, ზურაბ ლიპარტია და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Scientific-Consulting Group was created to fight against Brown Marmorated Stink Bug
According to the decision of the Minister of Agriculture, Levan Davitashvili, LEPL Scientific-Research Center of Agriculture will actively be involved in the process of working on the methods of the pest destruction with the purpose to increase the efficiency of measures to fight against Brown Marmorated Stink Bug.
Based on this, a scientific-advisory group has been created to fight against harmful organisms, which should examine the issues of bringing biological enemy against Brown Marmorated Stink Bug in order to share the experience of other countries in this direction and to apply for Georgia’s terms. According to the decision of the Ministry of Agriculture, the biological laboratory will be arranged at the Soil and Food Diagnostic Center in the village Anaseuli, Ozurgeti municipality, where scientists will work on the above mentioned issues.
In the working-consulting group the specialists of the Scientific-Research Center of Agriculture, National Food Agency, National Academy of Agricultural Sciences of Georgia and Georgian Agrarian University are jointly working. The group is headed by the director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze.
The meeting at the Ministry of Agriculture was attended by the President of the National Academy of Agricultural Sciences, Guram Aleksidze and the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze, Deputy Chief of National Food Agency Zurab Lipartia and by the representatives of the relevant services of the Ministry of Agriculture.