უნგრელი მევენახეები საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობის ისტორიას ეცნობიან
უნგრეთის სოფლის მეურნეობის კვლევისა და ინოვაციების ეროვნული ცენტრის, მევენახეობისა და მეღვინეობის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლები, ქართული მევენახეობა-მეღვინეობის გაცნობის მიზნით, საქართველოს ესტუმრნენ.
უნგრელი მევენახეები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორს, ლევან უჯმაჯურიძეს და ცენტრის თანამშრომლებს შეხვდენენ და სამომავლო თანამშრომლობაზე ისაუბრეს. როგორც ლევან უჯმაჯურიძემ აღნიშნა, საქართველოს უნგრეთის მეღვინეობის ინსტიტუტთან მრავალწლიანი თანამშრომლობა საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის ინსტიტუტის გაუქმების შემდეგ შეწყდა. ცენტრის დირექტორის განცხადებით, აუცილებელია თანამშრომლობის აღდგენა და ერთობლივი კვლევების განხორციელება.
„სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი ქართული ჯიშების აღდგენა-კონსერვაციას ეწევა. ჩვენი კოლექცია მსოფლიოში ცნობილია. გარდა კულტურული ვაზისა, ჩვენს კოლექციაში დაცულია ველური ვაზის ჯიშები. ჯიღაურას ბაზაზე ქართული 460-მდე და უცხოური 350-ზე მეტი ვაზის ჯიშია, მათ შორის, რამდენიმე უნგრულიც. გვაქვს სურვილი, უფრო მეტი უნგრული ჯიში შეემატოს ჩვენს კოლექციას“, - აღნიშნა ლევან უჯმაჯურიძემ.
უნგრეთის მევენახოებისა და მეღვინეობის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა უნგრეთის მევენახეობა-მეღვინეობის პოტენციალსა და განვითარებაზე, ასევე, ინსტიტუტის საქმიანობასა და განხორციელებულ პროგრამებზე ისაუბრეს.
ვიზიტის ფარგლებში, უნგრელმა სტუმრებმა ჯიღაურას საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზა დაათვალიერეს, საქართველოს ღვინის ქარხნები მოინახულეს, კახეთისა და იმერეთის რეგიონს ესტუმრნენ და აგრარული და ტექნიკური უნივერსიტეტების მეღვინეობის სპეციალისტებთან შეხვედრები გამართეს.

Hungarian viticulturists are acquainted with Georgian viticulture and wine-making
The representatives of the National Agricultural Research and Innovation Center, Research Institute for Viticulture and Enology visited Georgia in order to get acquainted with Georgian viticulture and wine-making.
The Hungarian viticulturists met with the Director of the Scientific-Research Center, Levan Ujmajuridze, and its staff, they talked about future cooperation. As Levan Ujmajuridze noted, long-term cooperation with the Hungarian Wine Institute has been suspended after the cancellation of viticulture and wine-making Institute in Georgia. According to the Director of the Center, it is necessary to restore cooperation and to carry out joint research.
,, LEPL Scientific-Research center of agriculture carries out the restoration-conservation of the Georgian varieties. Our collection is known worldwide. In addition to the cultural vines, our collection of wild vine species is protected. There are over 460 Georgian and nearly 350 types of vine types, including some Hungarians. We have a desire to add more Hungarian varieties to our collection" - Levan Ujmajuridze stated.
The representatives of the Research Institute for Viticulture and Enology talked about Hungarian viticulture and wine-making potential and development, as well as the activities of the Institute and the programs implemented.
In the framework of the visit, Hungarian guests visited Jighaura's research-demonstration base, visited Georgian wine factories, visited Kakheti and Imereti regions and held meetings with experts of agricultural and technical universities.